Jak przekonać organizację, że wtyczka nie rozwiąże problemu dostępności

Organizacje, które zgłaszają się do mnie w celu poprawy dostępności strony najczęściej proszą o zainstalowanie wtyczki do zwiększenia kontrastów (zmiana wielkości fontów, kolorów). Zazwyczaj przychodzą z przykładem strony z takim wdrożeniem i wielką nadzieją, że będzie łatwo, szybko i niskobudżetowo. Jak przekonać takiego klienta, że taki dodatek nie rozwiąże problemu dostępności? Możemy, oczywiście, spróbować użyć racjonalnych argumentów: przytoczyć wytyczne z ustawy o dostępności czy wyjaśniać, jakie nowe problemy z dostępnością strony tworzy taka wtyczka. Czasami to jednak nie wystarcza. Najbardziej oddziałuje na nas to, czego sami doświadczamy, co poczujemy na własnej skórze.

Skuteczne i szybkie metody na to, by klient poczuł i zrozumiał sedno dostępności:

  1. Poproś o zamknięcie oczu i zademonstruj jak osobom niewidomym odczytuje stronę czytnik ekranu. To naprawdę na każdym robi wrażenie.
  2. Daj krótkie zadanie do wykonania przy użyciu samej klawiatury, np. wysłanie wiadomości przez formularz czy wejście w którąś z zakładek w menu rozwijanym. Brak fokusa czy utknięcie w pułapce klawiaturowej pozwalają zasmakować frustracji, z jaką niektórzy mierzą się każdego dnia.
  3. Wyświetl stronę w powiększeniu min. 500% i poproś o dotarcie do konkretnej informacji (najlepiej ukrytej w którejś zakładek czy u dołu strony). Z wyszukiwarką byłoby prościej, prawda?